Restorasyon Öncesi

  • varlık emlak
  • 31 October 2013 22:35

Bölgede satın aldığınız tarihi bir evi restore etmeyi düşünüyorsanız, bu aşamayı çok dikkatli yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde eviniz mühürlenebilir, hatta yargı karşısına bile çıkabilirsiniz? Tarihi eser evinizin; bölgenin koruma özelliğinden dolayı tescile aykırı bir durumunun olamaması, bu sebeple de aslına uygun projelendirilmesi gerekmektedir. Projelendirme aşamasında, bu evleri iyi bilen, uzmanlık alanı ?restorasyon? olan ve bu konuda birçok referansı olan işletmelerden danışmanlık almanızda ciddi fayda olacaktır? Çünkü satın aldığınız ev medeniyetlere beşiklik etmiş tarihi yarım adanın tam ortasında bulunmaktadır. 
Sit alanı içerisinde neredeyse tamamı koruma altında olan bir bölgede yer alan tarihi bir evi restore etmek üzeresiniz. Bu konuda en sancısız şekilde, tarihi bir yapıyı tüm teknikleri ile bilerek müdahale edilmelidir.

Bu süreçte projelendirme dışında bir de ?basit onarım? diye tabir edilen fakat ruhsat aşamasında yapacağınız bir çok tadilata sınırlamalar getiren bir ruhsat aşaması da takip edilebilir.  Fakat bu süreç adı üstünde ? basit bir onarım? olduğundan çok az sayıda müdahaleyi kabul etmektedir. Unutmayınız ki yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan eviniz sizin öngördüğünüzden çok daha fazla müdahaleye ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda yapacağınız fazladan en ufak bir müdahale basit onarım ruhsatının kapsamı dışına çıkacağından evinizin mühürlenmesi, tarihi yapıya vereceğiniz izinsiz, beyansız müdahalelerden ötürü yargı karşısına çıkmanız söz konusu olabilir.

Bu süreci tecrübe etmiş çok sayıda tarihi yapı sahibi gibi, yaşayarak öğreneceğinize, en başından profesyonel bir ekip tarafından tüm detaylarıyla projelendirilen evinizin künyesini oluşturmakta ciddi fayda göreceksiniz ki bu sayede evinizi çok daha hızlı ve etkin bir şekilde tam istediğiniz gibi dönüştürmüş olacak,  ortaya çıkan sonuçtan kesinlikle memnun kalacaksınız. Bu süreçte, bölgede faaliyet gösteren; mimari projeleri  anıtlar kurulundan onaylanmış  mimari işletmelerden destek almanız gerekmektedir. Danışmanlık alacağınız mimari işletmelerin bölgedeki onaylanmış projelerinin sayısı ve süreçlerine dikkat etmenizde de fayda vardır. . 
Sürecin zorlu bir süreç olduğunu sakın düşünmeyiniz sadece yapmanız gereken işin erbabı kişilerle muhattap olmanızdır? Ekonomik davranacağınızı sanarak yapacağınız her kestirme yol başınızı ağrıtacaktır?


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

0 / 0$